Indonezija, Balis

Balis – lankomiausia Indonezijos sala

Balis iš kitų Indonezijos salų išsiskiria tuo, kad čia iki šių dienų praktikuojama hindu religija ir papročiai. Sala žavi smilkalų aromatais ir šventyklomis pačiose netikėčiausiose vietose. Nors Balis nėra didelis, tačiau jame rasite gausybę pramogų ir lankytinų objektų. Neretai į Balį traukia banglenčių sporto mylėtojai – vandenyno bangos čia visada tam palankios. Nors sala dažnai asocijuojasi su rojaus kampeliu, kurį matome atvirukuose, tačiau būkite pasirengę ir turistinėms spūstims. Judriausias miestas – šalies sostinė Denpasaras, kuri pasižymi itin greitu tempu ir dideliais žmonių srautais. Vis dėlto, saloje atrasite ir trokštamą ramybę – ne tik fizinę, bet ir dvasinę. Balis yra vadinamas Dievų sala, kurioje kiekvieną dieną yra švenčiamas gyvenimas. Kelionė į Balį– tikra atgaiva kūnui ir sielai, – būkite nusiteikę įsilieti į salos gyvenimo ritmą.

UPS, nieko neradome



KLIMATAS

Balyje dominuoja du sezonai – drėgnasis ir sausasis, ištisus metus laikosi aukšta oro temperatūra (27-30°C). Sausasis sezonas prasideda gegužę ir tęsiasi iki rugsėjo, o drėgnasis sezonas trunka nuo spalio iki balandžio. Daugiausiai turistų Balį aplanko sausuoju sezonu, didžiausias jų antplūdis – liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Jei norite išvengti didelių turistų srautų, kelionei palankūs balandžio, gegužės, birželio ir rugsėjo mėnesiai. Drėgnuoju sezonu saloje taip pat šilta, tačiau tikėtinos dažnos liūtys, kurios trunka kelias valandas (kartais – ir kelias dienas). Jei į Balį keliausite drėgnuoju sezonu, rinkitės pietinę salos dalį, nes čia klimatas yra kiek sausesnis.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

26

26

27

27

28

27

27

27

27

27

27

27

Vandens temperatūra

29

29

28

28

28

27

27

27

27

27

27

27

KAIP PAŽINTI BALĮ?

Jei laiką leisite tik kurorte, galėsite išsiversti be transporto priemonių, o tuomet, jei norėsite pamatyti daugiau, rekomenduojama išsinuomoti motorolerį arba automobilį (būtina turėti tarptautines teises). Eismas yra intensyvus tik didžiuosiuose miestuose, kitur keliauti bus tikrai paprasta. Vis dėlto, būkite labai atsargūs palikdami transporto priemones stovėjimo aikštelėse, nes pasitaiko vagysčių atvejų. Visada rinkitės specialiai įrengtas stovėjimo aikšteles ir nepamirškite užrakinti transporto priemonės. Jei važiuosite taksi, iš karto atkreipkite dėmesį, ar automobilyje yra taksometras: jei jo nebus, dėl kainos tarkitės dar prieš pradedant važiuoti. Taip pat yra galimybė samdyti vairuotoją, kuris jus nuveš į norimas vietas. Įprasta vairuotojui palikti arbatpinigių ( apie 20 000 rupijų).

BALIO VIRTUVĖ

Patarimas: pirmosiomis kelionės dienomis rinkitės ne aštrų maistą (tidak pedas”).
Balio saloje rasite tikrai gausų restoranų, kavinių ir užeigų pasirinkimą. Balyje ruošiami patiekalai iš įvairių mėsos rūšių: nors kartais gali atrodyti, kad tai turėtų apriboti religija, tačiau ji mėsos vartojimą apriboja tik tam tikrų laikotarpių metu. Balietiški patiekalai yra gana aštrūs, europiečių skrandžiai paprastai nėra pripratę prie tokio maisto, todėl pirmomis dienomis rekomenduojama rinktis „tidak pedas“(ne aštrų) maistą. Ruošiant maistą prieskoniai naudojami labai gausiai. Itin populiarūs prieskoniai – ciberžolė, koriandras, kafrų laimas, cinamonas, kardamonas. Nepakeičiamas patiekalų komponentas – ryžiai, kurių paruošimo būdų baliečiai žino tikrai daug.

Tradiciniai patiekalai, kuriuos verta paragauti nuvykus:

  • Nasi goring – kepti ryžiai;
  • Mie goring – kepti makaronai;
  • Bakso – makaronų ir mėsos kukulių sriuba;
  • Babi guling – kiaulienos kepsnys;
  • Nasi campur – garuose ruošti ryžiai su mėsa arba daržovėmis;
  • Urutan – aštri kiaulienos dešra;
  • Lawar – daržovių salotos su įvairiais prieskoniais. Gali būti patiekiamos su mėsa;
  • Lilit – keptos maltos jūros gėrybės ant citrinžolės stiebelių;

Tradiciniai gėrimai:

  • Tuak – alus iš palmių žiedų sulčių;
  • Arak – filtruota palmių degtinė (gali būti gaminama ir iš ryžių);
  • Brem – saldi ryžių trauktinė.

NAUDINGA INFORMACIJA

Viza: į Balio salą keliaujantiems lietuviams viza yra reikalinga.
Kalba: Balyje kalbama bendrine bahasa indonesia kalba, tačiau kurortuose tikrai galima susikalbėti anglų ar rusų kalbomis.
Valiuta: Indonezijos rupija ( 1 € - 14194 IDR). Kai kur galima atsiskaityti doleriais, tačiau turistams skaičiuojamas nepalankus kursas.
Sveikata: negerkite vandens iš čiaupo, rinkitės parduotuvėse siūlomą vandenį buteliuose.
Dienos trukmė: Balio sala yra vos 6 laipsnius nuo ekvatoriaus, todėl čia diena ir naktis trunka po 12 valandų. Saulė kyla 6 h, o leidžiasi – 18 h.
Arbatpinigiai: restoranuose įprasta palikti arbatpinigių, kurių suma svyruoja nuo 10 000 rupijų iki 10 procentų išleistos sumos.
Lauktuvės: įvairūs rankdarbiai ir meno dirbiniai yra populiariausi suvenyrai iš Balio salos. Taip pat draugus, giminaičius ar kolegas galite palepinti džiovintais prieskoniais ar kava, šių prekių rasite ir vietinėse parduotuvėse, ir turguje.
Draudimai: už narkotinių medžiagų laikymą ir vartojimą gresia mirties bausmė. Jei būsite su kompanija, kuri vartoja narkotikus ar jais prekiauja, būsite laikomas įtariamuoju.

PRAMOGOS BALI SALOJE

Sanuro kurortas patiks ramaus poilsio mylėtojams. Kurorte net 15 km nusidriekę balto smėlio paplūdimiai, galima apsilankyti viename geriausių Balio vandens sporto centrų. Sanuro kurortas – tai ideali vieta norintiems išmokti čiuožti banglente ar nardyti.

Kutos kurortas yra kiek judresnis nei Sanuras. Jame galima rasti gausybę klubų ir barų, dažnai šiame kurorte lankosi jaunimas. Kutos pakrantė yra audringa, todėl idealiai tinka banglenčių sporto entuziastams.

Nisa Dua kurortas pateisins prabangos mėgėjų lūkesčius. Čia rasite aukščiausio lygio viešbučių, gausybę kavinių, restoranų ir nuostabių paplūdimių. Kurorte puoselėjamas natūralus kraštovaizdis, Nisa Dua puošia tropiniai sodai ir didelė augalų įvairovė.

Ubudas yra vienas didžiausių traukos objektų pietinėje Balio dalyje. Ubudas dažnai vadinamas kultūrinio turizmo vieta: čia rasite daugybę šventyklų ir galėsite pasimėgauti nuostabiais šokių ir muzikos pasirodymais. Dažniausiai turistai į Ubudą atvyksta dienai ar porai dienų, tačiau neretai susigundoma čia pasilikti ilgiau. Tai – puiki vieta pažinti Balio kultūrą, čia galima apsilankyti senovinėse vietovėse ir kaimuose, kur daugiausiai užsiimama rankdarbiais. Ubude ir aplink jį tikrai rasite daugybę dėmesio vertų suvenyrų, kuriuos norėsite parsivežti namo.

Balio šventyklos yra tie objektai, kuriuos tiesiog privaloma aplankyti. Įvairiose salos vietovėse šventyklų yra tikrai labai daug, dažnai jos pastatytos visiškai netikėtose vietose. Išskiriamos 7 svarbiausios Balio šventyklos: Tirta Empul, Ulun Danu, Goa Lavah, Taman Ayun, Tanah Lit, Besakih, Pura Lihur. Besakih šventykla yra didžiausia, ji įsikūrusi ant Agungo ugnikalnio šlaito, 900 m aukštyje. Šventykla įkurta dar priešistoriniais laikais. Taman Ayun šventykla stovi mažame Mengvi kaimelyje. Tai – įspūdinga šventovė, kurią supa sodų terasos ir tvenkiniai su lelijomis.

Agungo ugnikalnis yra pati aukščiausia salos vieta, jo viršūnė siekia net 3148 m. Tai – veikiantis ugnikalnis, tačiau paskutinį kartą jis buvo išsiveržęs prieš daugiau nei 50 metų. Vietiniai gyventojai tiki, kad Agungo ugnikalnis saugo juos nuo ligų.

Kintamani kaimas yra įsikūręs kalnuose, 1400 m aukštyje. Iš čia atsiveria nepakartojama apylinkių panorama, kuri tiesiog užgniaužia kvapą. Pagrindinis šio kraštovaizdžio akcentas – Batur ugnikalnis.

Batur ugnikalnis yra salos šiaurės rytinėje dalyje. Kai keliaujama iš salos pietų į šiaurę, atsiveria nepakartojama ugnikalnio panorama. Galima įkopti ir į šio ugnikalnio viršūnę – turistams yra organizuojami žygiai. Pietrytinėje ugnikalnio dalyje rasite Kalderos ežerą.

Lovina – šiaurinėje Balio dalyje esantis miestelis. Lovina – patogi vieta apsistoti, jei planuojate ilgesnį laiką tyrinėti šiaurinę Balio dalį. Šiaurinė Balio dalis yra kur kas ramesnė nei pietinė, ji idealiai tinka norintiems pasyvaus poilsio. Lovinos miestelyje organizuojamos delfinų stebėjimo išvykos, kurios trunka apie valandą (paprastai kelionė organizuojama ankstų rytą). Rekomenduojama aplankyti netoliese esantį Munduk miestelį, kuris garsėja itin aukštu kriokliu ir dideliu budistų vienuolynu.

Uluvatu – tai viena gražiausių salos vietų, esanti Balio pietuose. Uluvatu garsėja ypatingai stačiais skardžiais, uolėtais paplūdimiais, prabangiais viešbučiais ir restoranais. Lankantis šioje salos dalyje rekomenduojama pamatyti Uluvatu šventyklą, esančią ant vandenyno skardžio. Jei norėsite ramaus poilsio, apsilankykite nuostabaus grožio balto smėlio paplūdimiuose – Dreamland, Suluban, Balangan, Padang-Padang, Bingin.

Padangbai – rami graži vieta, idealiai tinkanti stebėti saulėtekį, leisti laiką paplūdimyje ir pasimėgauti vietiniais patiekalais.

Šventasis beždžionių miškas turistams palieka bene didžiausią įspūdį. Čia pamatysite daugybę egzotiškų augalų, makakų, pasigrožėsite įspūdingomis religinėmis skulptūromis ir induistų šventyklomis.

Bratan ežeras yra vienas gražiausių saloje, jis yra susiformavęs vulkano krateryje. Šalia ežero stūkso Ulum Danu šventykla, į kurią vietiniai gyventojai nuolat neša aukas.

Tikad Unda užtvanka – tai dar vienas Balio objektas, turistams paliekantis nepakartojamus įspūdžius. Įdomu tai, kad nuo užtvankos krintantis vanduo sudaro krioklių įspūdį.

Goa Gojah ola yra vienas lankomiausių Balio objektų. Ši T formos ola yra skirta išminties ir mokslo dievui Ganešai. Spėjama, kad olos istorija siekia vienuoliktąjį amžių, šiandien čia galima pasigrožėti įspūdingais raižiniais.

Gunung Kawi kapavietės įkurtos Pakiresano upės tarpeklyje. Kapavietę sudaro 10 išraižytų koplytstulpių, kurie uždengia kapaviečių nišas.

Bedugalo botanikos sodas garsėja paukščių įvairove ir egzotiškais augalais.